Wkłady kominkowe są prostymi urządzeniami służącymi do ogrzewania pomieszczeń. W związku z tym, że nie mają one dużej efektywności w odzyskiwaniu ciepłą ze spalin, opał użyty do ich zasilania powinien spełniać określone kryteria. W ten sposób zmniejszymy straty ciepła oraz poprawimy jakość spalin. Wpływa to na zmniejszenie zanieczyszczeń emitowanych z paleniska.

Główne paliwo stosowane w kominkach stałopalnych

Producenci zalecają stosowanie drewna. Należy je jednak odpowiednio przygotować oraz dokonać zakupu specjalnych gatunków drzew. Musi być to drewno kominkowe z drzew liściastych. Aby zwiększyć kaloryczność, należy je sezonować minimum dwa lata. W ten sposób podczas spalania wydziela ono mniej dymu oraz pozwala na uzyskanie wyższej temperatury wewnątrz pomieszczenia w krótszym czasie.

Zamiennikiem drewna są brykiety z odpadów drzewnych. Dzięki sprasowaniu można uzyskać parametry podobne do sezonowanego drewna. Towar taki jest pakowany, co ułatwia jego transport i magazynowanie.

Nowoczesne kominki na paliwa alternatywne

Producenci wprowadzili również automatyczne rozwiązania do obsługi kominków. Modele z podajnikami opału mogą używać pelletu jako paliwa. Cena pelletu jest podobna do kosztów zakupu drewna, jednak użytkownik nie musi go sezonować ani poświęcać czasu na magazynowanie i przygotowanie do palenia.

Dodatkowo piec sam dozuje paliwo a w podajniku, może być zamagazynowany zapas opału na kilka dni. To dobra alternatywa dla obiektów sezonowych, gdzie można za pomocą stero

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

dwanaście − pięć =