Pies jest jednym z najchętniej hodowanych zwierząt w polskich domach. Aby zapewnić mu optymalny komfort i opiekę, należy nie tylko podawać pełnowartościową karmę i poświęcać czas na wspólną zabawę, ale także dbać o higienę całego ciała. W tym celu zaleca się w szczególności regularne wizyty w salonie piękności świadczącym usługi właśnie dla czworonogów. Pracuje w nim groomer, czyli psi fryzjer, który wyczesze i przytnie sierść oraz wykona inne niezbędne zabiegi pielęgnacyjne. 

Podstawowe czynności 

Dbanie o higienę psa polega m.in. na pielęgnacji jego jamy ustnej. Chodzi tutaj przede wszystkim o podawanie zwierzakowi naturalnych gryzaków (znakomicie czyszczą zęby), a także o dodawanie do wody specjalnego płynu zapobiegającego osadzaniu się na szkliwie kamienia i ograniczającego powstawanie brzydkiego zapachu. Jeśli natomiast zęby są w bardzo złym stanie, wówczas konieczna jest wizyta w gabinecie weterynaryjnym. 

Drugim istotnym elementem dbania o higienę pupila jest regularne kąpanie go z użyciem dedykowanego szamponu oraz odżywki (kosmetyki muszą być dostosowanie do typu owłosienia). W ten sposób zapewnimy sierści lśniący i zdrowy wygląd, a na dodatek usuniemy z niej wszelkie zanieczyszczenia czy pasożyty. 

Do koniecznych zabiegów zalicza się także:

– systematyczne czesanie sierści za pomocą szczotki lub grzebienia – szczególnie przed zimą i latem, kiedy mocniej linieje

– przycinanie pazurków – ułatwi to zwierzakowi poruszanie się i ochroni podłogę przed zarysowaniami

– podcinanie włosów – dotyczy to zwłaszcza ras z włosami wyjątkowo długimi lub kręconymi

– kontrolowanie oczu i uszu pod kątem ewentualnego ropienia

– profilaktyczne odwiedzanie weterynarza w celu zweryfikowania stanu zdrowia czworonoga

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 − jeden =