Higiena jamy ustnej polega na utrzymywaniu jej w czystości i zdrowiu. Obejmuje ona szczotkowanie zębów, nitkowanie i płukanie jamy ustnej, a także zabiegi dentystyczne, które można zrealizować w gabinetach stomatologicznych.

Szczotkowanie zębów

Szczotkowanie zębów jest ważną częścią higieny jamy ustnej. Możesz myć zęby dwa razy dziennie lub tak często, jak chcesz, ale powinieneś dążyć do tego, by robić to przynajmniej raz rano i raz przed snem.

Szczotkuj zęby przez co najmniej dwie minuty, wykonując okrężne ruchy. Używaj szczoteczki z miękkim włosiem, która jest wystarczająco mała, aby łatwo dotrzeć do wszystkich obszarów jamy ustnej.

Nitkowanie

Nitkowanie pomaga zapobiegać chorobom dziąseł i ubytkom poprzez usuwanie płytki nazębnej spomiędzy zębów. Używaj nici dentystycznej co najmniej raz dziennie, aby utrzymać zdrowe i silne dziąsła.

Płyn do płukania jamy ust

Używanie płynu do płukania ust po szczotkowaniu i nitkowaniu pomaga zabić bakterie i zmniejszyć nieświeży oddech (halitosis). Płyn do płukania ust pomaga również utrzymać świeży zapach oddechu!

Regularnie odwiedzaj swojego dentystę

Twój dentysta będzie w stanie zauważyć problemy z jamą ustną i dziąsłami, zanim się one nasilą, co pozwoli mu zaproponować Ci opcje leczenia, zanim staną się one zbyt poważne.

Piaskowanie

Taki zabieg jest często stosowany do czyszczenia i przygotowania zębów do wypełnienia lub korony. Piaskowanie zębów stosuje się również do usuwania przebarwień, które mogą być spowodowane piciem kawy, herbaty, wina lub paleniem papierosów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzynaście − osiem =