Biznes i finanse

Jak otworzyć własną firmę?

Jak otworzyć własną firmę?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Niezależność, samodzielne zarządzanie własnym czasem, jednym słowem: wolność. To podstawowe zalety prowadzenia własnego biznesu. Posiadając własną firmę to Ty jesteś swoim szefem, Ty organizujesz sobie pracę i wyznaczasz zadania do wykonania. W przypadku firm większych niż jednoosobowa działalność gospodarcza musisz również zarządzać zespołem: delegować zadania do wykonania, rozwiązywać konflikty, wypłacać pensje. Osoba, która decyduje się na prowadzenie własnego biznesu musi więc posiadać różne umiejętności i rozległą wiedzę, pozwalającą odnaleźć się w zagadnieniach finansowych, księgowych, prawa pracy, podatkowych i wielu innych. Choć wydaje się to skomplikowane, nie przejmuj się! Wielu przedsiębiorców zdobywa tę wiedzę już po założeniu działalności. Pamiętaj też, że na rynku istnieją firmy doradcze (biura rachunkowe, doradcy podatkowi), które pomogą Ci w rozwiązywaniu problemów i znajdowaniu najlepszych rozwiązań dla Twojego biznesu.

Kroki do zarejestrowania własnego biznesu

Założenie własnej firmy nie jest skomplikowaną sprawą, ale pamiętaj, że musisz się do tego odpowiednio przygotować. Najważniejszy jest dobry pomysł i wiedza, jak go zrealizować. Przede wszystkim powinieneś określić, czym będziesz się zajmować, w jakim sektorze gospodarki chcesz prowadzić działalność i jak będzie się nazywać Twoja firma, określić jej siedzibę, wybrać formę opodatkowania i zdecydować, czy chcesz być płatnikiem VAT, czy nie. Kolejnym krokiem jest rejestracja firmy w CEIDG i zgłoszenie do ZUS. Potem już tylko założenie konta bankowego, pieczątka firmowa i wybór biura księgowego (to ostatnie nie jest to obowiązkowe, ale często rekomendowane). Choć nikt nie wymaga posiadania biznesplanu, musisz pamiętać, że jest on bardzo przydatny dla przedsiębiorcy: pomaga ustalić cele biznesowe i podstawowe założenia działalności, określić profil klienta i sposób dotarcia do niego z produktem.

Jakie są pomysły na biznes za 100 tys zł?

Posiadając taki budżet masz bardzo wiele możliwości rozwinięcia własnego biznesu. Możesz spróbować swoich sił w gastronomii inwestując w modny foodtrack lub w niewielką kawiarnię serwującą doskonałą włoską kawę. Możesz zrealizować swój pomysł na biznes za 100 tys zł również wtedy, gdy Twoim marzeniem jest posiadanie niewielkiego gabinetu masażu, mini studia graficznego, wypożyczalni sprzętu narciarskiego czy mobilnego salonu fryzjerskiego. Możliwości są nieograniczone, musisz jedynie znaleźć dziedzinę, która naprawdę Cię interesuje i dobrze wykorzystać posiadane umiejętności.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*