Położenie gniazdek elektrycznych przekłada się na wygodę codziennego funkcjonowania. O ich optymalnym rozmieszczeniu należy pomyśleć już na etapie zamykania stanu surowego domu. To właśnie wtedy montuje się wszystkie niezbędne przewody i decyduje się, gdzie później będzie można umieszczać wtyczki. Warto zatem przewidzieć wszystkie ewentualne rozwiązania i zdecydować się na w miarę możliwości najlepszy układ. 

Planując pomieszczenia należy wziąć pod uwagę różne rodzaje obwodów

Rozmieszczenie miejsc na wtyczki decyduje o tym, gdzie położone będą poszczególne domowe sprzęty. Obwody dostarczające prąd mają bowiem różne parametry. Przewody trójfazowe obsługują sprzęty o wysokim poborze energii, przewody jednofazowe służą do zasilania sprzętów o jej niskim poborze. Od tego, w jakim pomieszczeniu zostaną umieszczone kontakty elektryczne stanowiące zakończenie tych obwodów zależy rodzaj sprzętu, który można w tym pomieszczeniu użyć. Brak przewodów trójfazowych uniemożliwia na przykład wstawienie do kuchni piekarnika o dużej mocy.

Jak uniknąć konieczności korzystania z listwy

W miejscach, w których przewidywany jest większa ilość sprzętów i urządzeń elektrycznych warto zainstalować gniazda podwójne. Rozwiązuje to potencjalne problemy, jakie mogą wiązać się z wpinaniem dwóch wtyczek na raz. W przypadku kontaktu wyposażonego tylko w jedno wejście trzeba często posługiwać się przedłużaczem. Dwa miejsca na wtyczki stanowią więc dodatkowe ułatwienie logistyczne, które usprawnia codzienne posługiwanie się urządzeniami. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 × cztery =