Trzecie zęby trzonowe, określane potocznie mianem ósemek, pojawiają się zazwyczaj u człowieka między szesnastym a dwudziestym piątym rokiem życia. Ich wyrastanie bardzo często wiąże się ze sporym bólem, opuchlizną dziąseł i problemami z jedzeniem, co dla wielu osób jest niezwykle uciążliwe. Teoretycznie zęby te nie są nam do niczego potrzebne, ale mimo to nie zaleca się ich usuwania bez wyraźnego powodu. Podstawowe wskazania do ekstrakcji zostaną wymienione w dalszej części artykułu.
Usunięcie ósemki, czyli zęba mądrości jest wskazane przede wszystkim w sytuacji, gdy z powodu niedostatecznego miejsca w szczęce rośnie on pod nieodpowiednim kątem, nie jest w stanie przebić się przez dziąsło albo nadmiernie uciska sąsiednie zęby. Wszystkie wymienione problemy mogą skutkować poważnymi konsekwencjami – np. wadą zgryzu, obrzękiem, stanem zapalnym czy zaistnieniem groźnej torbieli. Drugim istotnym wskazaniem jest zaawansowana próchnica, wynikająca często z nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Pamiętajmy o tym, że zęby mądrości są położone bardzo głęboko, co w znacznym stopniu utrudnia ich szczotkowanie.
Z tego powodu rozwijają się na ich szkliwie groźne bakterie. Usuwanie zaleca się również wtedy, gdy zachodzi konieczność leczenia kanałowego – nie opłaca się tego robić, gdyż z powodu zwiększonej liczby korzeni i nietypowego kształtu dostęp do kanału zęba jest bardzo utrudniony. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się z ortodontą, który wykona stosowne badania i podejmie ostateczną decyzję, czy istnieje konieczność ekstrakcji. Jeśli interesuje nas skuteczne usuwanie ósemki Warszawa to miasto, w którym funkcjonuje wiele gabinetów wykonujących taki zabieg szybko i w miarę bezboleśnie.