Zakup pierwszego samochodu jest emocjonującym przeżyciem, niezależnie od tego, ile ma się lat. Aby cała transakcja przebiegła szybko i sprawnie, a przyszły właściciel mógł w pełni cieszyć się z posiadanego auta, należy pamiętać o kilku kwestiach. O czym nie możemy zapomnieć? Jakich formalności trzeba dopełnić? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Szybki i sprawny zakup auta

Z pozoru zakup auta nie wydaje się niczym skomplikowanym – kupiec i sprzedający spotykają się, następuje zapłata i podpisanie niezbędnych dokumentów. Jednak to jest dopiero część obowiązków, których należy dopełnić. W związku z zakupem samochodu nowy właściciel przejmuje również wszelkie prawa oraz obowiązki. Jednym z nich jest opłacenie podatku. Obowiązek ten ciąży na osobie kupującej wtedy, kiedy wartość samochodu przekracza 1000 zł. Warto wiedzieć, iż wysokość podatku obliczana zostaje na podstawie ceny auta i wynosi ona 2% tej kwoty. Powinna zostać uiszczona we właściwym urzędzie skarbowym.

Kolejnym krokiem, który musi wykonać nowy właściciel auta, jest jego przerejestrowanie. W tym celu konieczna będzie wizyta w wydziale komunikacji. Po złożeniu niezbędnej dokumentacji oraz wniesieniu opłaty otrzymujemy dokumenty tymczasowe, które będą obowiązywać do momentu wydania właściwego dowodu rejestracyjnego. Kolejnym obowiązkiem jest posiadanie ważnej polisy OC. Nawet jeśli samochód dotychczas jej nie posiadał, należy niezwłocznie zakupić nową. Aby wybrać najlepszą opcję, warto skorzystać z porównywarek dostępnych pod adresem https://wygodnie.pl/ubezpieczenie-oc. Tylko w ten sposób możemy zapewnić sobie całkowite bezpieczeństwo podczas korzystania z auta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

12 + siedem =