Depresja to jeden z najcichszych zabójców. Dlatego nie warto czekać na rozwój choroby, tylko działać odpowiednio wcześnie, kiedy objawy jeszcze nie rozwinęły się do takiego poziomu, że ciężko sobie z nimi poradzić. Ale właśnie – jakie to objawy? Bo chociaż depresja jest terminem dobrze znanym, to nie wszyscy orientują się, w jaki sposób rzeczywiście przebiega choroba. A warto to wiedzieć, bo jeśli rozpoznamy przeciwnika odpowiednio wcześnie, to będziemy mogli skuteczniej z nim walczyć.
Musimy pamiętać, że nie każdy smutek to od razu depresja. Uczucie smutku jest naturalnym odzewem organizmu i nie powinniśmy się zbytnio zamartwiać, jeśli je odczuwamy. Problem może pojawić się wtedy, gdy ów smutek nie chce nas opuścić. Jest to sygnał, na który musimy zwrócić uwagę, ponieważ może on doprowadzić do poważnych zaburzeń emocjonalnych, a te potrafią stworzyć tzw. urojenia depresyjne, z którymi już bardzo trudno walczyć. Właśnie dlatego powinniśmy reagować zawczasu.
Jednak przewlekły smutek to nie jedyna forma depresji. Choroba może objawiać się poprzez apatię, czyli zupełny brak emocji i radości z życia, bojaźliwość, przewlekłe uczucie stresu lub brak chęci do podjęcia jakiegokolwiek działania. Pamiętajmy jednak, że negatywne odczucia wobec problemu, jaki spotkał nas w życiu, to raczej nie depresja, tylko sygnał do działania. W innych przypadkach warto skorzystać z pomocy specjalisty. Wyjątkowo skuteczna jest tutaj psychologia Poznań to miasto, gdzie znajdziemy wielu fachowców z tej dziedziny.