Odpowiednio dobrane oświetlenie do domu to absolutna podstawa. Zgodzi się z tym każdy, kto przynajmniej raz pomyślał, że w gabinecie lampa jest za słaba, a ta nad stołem w jadalni zbyt mocna. Poza aspektem praktycznym równie ważny jest ten estetyczny. Oświetlenie potrafi być piękną ozdobą mieszkania, uzupełnieniem wystroju, a nawet eksponować atuty pomieszczenia, czy ukrywać pewne niedoskonałości. Warto więc świadomie podejść do tematu.

Oświetlenie salonu

W tym pokoju domownicy spędzają dużą część dnia i wspólnych popołudni. Jeśli jest on duży, jeden punkt świetlny będzie niewystarczający. Kolejny dylemat – co wybrać? Lampy wiszące, czy może plafony sufitowe do salonu? Wiszące sprawdzą się lepiej w bardzo wysokich pomieszczeniach. Dzięki nim można optycznie poprawić proporcje, jeśli jest taka potrzeba. Gdy sufit jest zbyt nisko, warto zainstalować z kolei w to drugie rozwiązanie.

Podczas wyboru trzeba także kierować się stylem pokoju, a nawet całego mieszkania. Jeśli jest ono nowoczesne, z pewnością sprawdzą się geometryczne kształty. W mieszkaniu w stylu glamour dobrze będą wyglądały błyszczące, bogate żyrandole, na przykład w kolorze złota.

Oświetlenie jadalni

Jeśli w jadalni znajduje się duży stół, ciekawie wygląda kilka mniejszych lamp. Ważne jednak, żeby światło nie oślepiało. Równie dobrym rozwiązaniem mogą okazać się kinkiety. Będą dawały bardziej rozproszone światło i pozwolą na stworzenie miłej atmosfery.

Oświetlenie korytarza

Jeśli to pomieszczenie jest szczególnie ciemne i małe, odpowiednio dobrane i rozmieszczone punkty świetlne całkowicie je odmienią. Warto zatem dobrze doświetlić przedpokój, szczególnie w obszarach funkcjonalnych – tam, gdzie domownicy szykują się do wyjścia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 + dziewięć =