Rehabilitacja ruchowa to zestaw ćwiczeń do regularnego wykonywania samodzielnie, lub pod kierunkiem fizjoterapeuty. Jej celem jest przywrócenie sprawności fizycznej w zakresie funkcji motorycznych ograniczonych z powodu przebytych urazów ortopedycznych, albo zmian zwyrodnieniowych w stawach lub w kręgosłupie. Do realizacji tych ćwiczeń potrzebny jest sprężysty materac piankowy.

Zastosowanie materaca

Materac służy do wykonywania ćwiczeń w pozycji leżącej. Tak prowadzona gimnastyka nie obciąża kręgów i stawów biodrowych, a pozwala na wzmocnienie poszczególnych grup mięśniowych. Ćwiczenia polegają na pionowych wymachach nóg, wykonywania nimi ruchów okrężnych lub nożycowych. Dobre efekty przynosi toczenie stopami piłki, lub uciskanie jej między kolanami. Unoszenie górnej części ciała w leżeniu na plecach zwiększa wydolność mięśni lędźwiowych. Przychodzący do domu masażysta wykorzysta materac do wygodnego ułożenia pacjenta podczas zabiegu.

Sprzęt praktyczny i bezpieczny

W warunkach domowych najlepiej sprawdza się materac gimnastyczny składany potrójnie. Po zakończeniu ćwiczeń można go złożyć i wtedy nie zabiera zbyt dużo miejsca. Taki sprzęt warto też umieścić w pokoju dziecięcym. Będzie  przydatny do bezpiecznych zabaw ruchowych na miękkim podłożu, oraz do prowadzenia z dzieckiem ćwiczeń z zakresu korekcji wad postawy. Materac ułożony poniżej drabinki gimnastycznej, będzie stanowił doskonałą asekurację w toku ćwiczeń, a ze względu na jego sprężystość zamortyzuje wstrząsy przy ze skokach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 − dwa =