Life & Style

Skórzane czy zamszowe – jakie buty są lepsze?

Skórzane czy zamszowe – jakie buty są lepsze?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Mówi się, że buty stanowią wizytówkę człowieka, dlatego najczęściej chcemy by ten element stroju prezentował się elegancko i efektownie. Wśród najpopularniejszych materiałów z jakich wykonywane jest dobre obuwie znajdują się naturalna skóra oraz wersje zamszowe. Posiadają one swoje wady i zalety, dlatego obie opcje posiadają swoich zwolenników. Czy któraś z tych wersji okazuje się wyraźnie lepsza od drugiej? 

Cena

Oczywiście na to, ile trzeba będzie zapłacić za buty ma wpływ wiele czynników, gdyż płaci się też choćby za renomę producenta, lecz na pewno na wartość obuwia wpływa to jakiej jakości materiały zostały wykorzystane. Chcąc kupić dobre, ale tanie buty damskie, można spojrzeć zatem na ofertę produktów zamszowych. Będą one o wiele mocniejsze i ładniejsze niż tworzywa sztuczne czy podrabiana skóra, a jednocześnie możemy znaleźć naprawdę ciekawe modele za przystępne pieniądze. W przypadku najwyższej jakości skóry trzeba się natomiast liczyć ze sporym wydatkiem, choć także wartym swojej ceny. 

Eksploatacja 

Z uwagi na to, że w danych okresach roku konkretne buty nosimy niemal codziennie, to na pewno istotna jest sprawa wytrzymałości materiału i tego jak będzie przebiegała eksploatacja danego modelu. W obu rozpatrywanych przypadkach mamy do czynienia z mocną bazą, natomiast trzeba mieć na uwadze to, że skóra może się zarysować i często takie uszkodzenie będzie nie do zatuszowania, przez co obuwie straci swoje walory estetyczne. Tego problemu nie ma w przypadku zamszu, ale z kolei takie buty będą bardziej absorbowały brud i wilgoć, dlatego najchętniej korzysta się z nich w suchych porach roku. Istnieją metody na ich zabezpieczenie, lecz wciąż większą odporność względem zabrudzeń będzie wykazywała skóra.

Pielęgnacja

Pod tym względem można na to spojrzeć w dwojaki sposób, gdyż buty zamszowe będą wymagały częstszego czyszczenia, natomiast paradoksalnie to do skórzanych będzie potrzeba więcej czasu na same zabiegi pielęgnacyjne. Skóra wymaga nawilżania i pastowania z wykorzystaniem wosków, olejków czy tłuszczy. Trzeba ją również regularnie polerować, by nie straciły swojego naturalnego połysku. Pod tym względem obuwie zamszowe będzie zatem łatwiejsze w utrzymaniu, gdyż podstawowym zabiegiem jest szczotkowanie, które pozwala usunąć kurz i większość zabrudzeń.

W okresie jesiennym i zimowym trzeba również stosować protektor w spreju, którym zaimpregnuje się powierzchnię buta by nie wchodziła ona w reakcję z wodą i jej nie chłonęła. Taki zabieg należy zwykle wykonywać raz na kilka tygodni, natomiast pozwala on uporać się z mitem, iż zamszowe obuwie nie nadaje na chłodniejsze i bardziej wilgotne miesiące roku. Pod tym względem może się w zimę sprawować nawet lepiej niż skóra, która wskutek śniegu i błota z solą (którą posypywane są chodniki oraz ulice) będzie wymagała częstej pielęgnacji kremami, bo w przeciwnym razie utraci swoje doskonałe właściwości. 

Dopasowanie do ubrania

Kolejnym aspektem, który bierzemy pod uwagę w kontekście butów jest to jak będą się komponowały z poszczególnymi elementami stroju. Skórzane pantofle są niemal elementarzem względem eleganckiego ubioru mężczyzny, choć warto zwrócić uwagę na to, że czasem lepiej mogą pasować modele zamszowe. Gdy robi się chłodno często sięgamy po tkaniny o cięższej fakturze, takie jak flanel czy tweed, a z tymi lepiej komponuje się właśnie tej wariant. Może to być zatem dobry wybór dla mężczyzn, którzy często rezygnują z klasycznego garnituru na poczet strojów z takich materiałów oraz przy bardziej codziennych stylizacjach, do których zakłada się spodnie jeansowe.

Sytuacja nie jest też oczywista dla kobiet, gdyż skórzane modele prezentują się oczywiście niezwykle efektownie, lecz ich alternatywa może być w niektórych przypadkach bardziej praktyczna. Choćby zamszowe kozaki za kolano łatwiej będzie założyć i dopasować przy jeansach, a te stanowią częsty element ubioru wiosną czy jesienią. W praktyce zatem oba warianty mają swoje plusy i minusy, więc ciężko wskazać jednoznacznie wyższość któregoś z tych rozwiązań.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*