Zielona herbata to znany od tysięcy lat napój, pochodzący z Chin. Posiada on wiele witamin i innych składników odżywczych, które sprawiły, że od lat jest uważany za wspomagający zdrowie i odchudzanie napar. Odpowiednie parzenie herbaty ma znaczny wpływ na jej działanie, dlatego wiedza na ten temat jest bardzo cenna, a w Chininach jest to wręcz narodowa tradycja. Podstawową zasadą jest to, abyśmy nigdy nie parzyli jej wrzątkiem, tylko wodą o temperaturze około 80 stopni przez 3-4 minuty.

Coś dla ciała

Powszechną wiedzą jest to, że zielona herbata ułatwia odchudzanie, jest to oczywiście prawdą, ale tylko wtedy, gdy oprócz picia naparu zastosujemy odpowiednio dobraną dietę i ćwiczenia. Zawdzięczamy to katechinom, które zwiększają aktywność enzymów trawiennych, ale i hamują wchłanianie tłuszczów oraz nasilają ich zużycie przez organizm. Najsilniejsze działanie wykazuje herbata pita na noc, pamiętajmy jednak, żeby pić w takiej sytuacji tą z drugiego parzenia, ponieważ ma ona relaksujące działanie. Dzięki zawartości wielu silnych przeciwutleniaczy obdarzono zieloną herbatę właściwościami antynowotworowymi. Zapobiega rozwojowi raka piersi oraz raka skóry, a nawet poparzeniom słonecznym. Poprawia też wygląd skóry, przeciwdziała cellulitowi i rozwojowi próchnicy czy paradontozy.

Skorzysta i umysł

Mało kto wie, że zielona herbata, dzięki zawartości teiny ma działanie tak samo pobudzające, jak kawa. Wypicie filiżanki do śniadania poprawi naszą sprawność umysłową, ułatwi koncentrację i uczenie się. Jednak rozbudzi nas tylko świeży, mocny napar z pierwszego parzenia. Picie zielonej herbaty spowalnia, także rozwój chorób układu krążenia i różnych form demencji starczej, w tym między innymi choroby Alzheimera. Wszystkie te zdrowotne właściwości zostały naukowo potwierdzone, pamiętajmy jednak, żeby wszystko spożywać z umiarem, ponieważ zbyt duże ilości zielonej herbaty mogą osłabić działanie przyjmowanych leków, powodować osteoporozę czy pogłębić anemię. Mocnej herbaty powinny unikać, także małe dzieci, osoby starsze i kobiety w ciąży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziesięć + 14 =