Zdrowie i dieta

Czego używa okulista do wykrycia chorób oczu?

Czego używa okulista do wykrycia chorób oczu?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Badanie w gabinecie okulistycznym składa się przeważnie z kilku ogólnych testów pozwalających lekarzowi ocenić stan naszego wzroku. W razie podejrzenia jakiejś konkretnej choroby oczu są też często wykonywane dodatkowe badania z użyciem zaawansowanych i innowacyjnych narzędzi. Specjalista posługuje się m.in. foropterem, refraktometrem i tonometrem. Pamiętajmy, że u osób powyżej 50 roku życia i małych dzieci wymagane są regularne wizyty u okulisty – przynajmniej raz w roku. 

Profilaktyka to gwarancja dobrego widzenia

Podstawowym badaniem wykonywanym w gabinetach okulistycznych jest ocena ostrości wzroku pacjenta, dokonywana z użyciem specjalnej tablicy Snellena z rzędami zmniejszających się liter. W sytuacji, gdy okazuje się, że dana osoba niedowidzi, lekarz przypisuje jej okulary korekcyjne. Korzysta w tym celu z akcesorium znanego jako kaseta okulistyczna. Jest to zestaw szkieł próbnych w znacznym stopniu ułatwiający znalezienie odpowiedniej soczewki. Nieco bardziej skomplikowana jest weryfikacja tzw. refrakcji, czyli zdolności przystosowania oka do patrzenia na rzeczy zarówno z bliska, jak i z daleka.

Specjalista używa w tym przypadku refraktometru komputerowego, który precyzyjnie pokazuje nie tylko wielkość wady, ale także jej rodzaj. Kolejnym urządzeniem często stosowanym w gabinetach jest lampa szczelinowa, pozwalająca na komfortowe oglądanie przedniej części oka (powieki, spojówki itp.). W ten sposób można łatwo wykryć różne poważne choroby oczu, takiej jak katarakta, zmiany zwyrodnieniowe plamki czy odklejenie siatkówki. Inne popularne sprzęty to m.in.: tonometr (do mierzenia ciśnienia w gałce ocznej), oftalmoskop (do badania siatkówki) oraz synoptofor (do pomiaru rozstawienia gałek).

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*