Pozbywając się starego samochodu, mamy możliwość oddania go na złomowisko, bądź do punktu skupu pojazdów używanych. Ta druga opcja jest lepsza, ponieważ pozwala odzyskać więcej środków finansowych, które możemy dołożyć np. do zakupu nowego auta. Skupy wyjmują ze starych pojazdów części, które jeszcze są sprawne, po czym sprzedają je na rynku wtórnym. Dzięki temu zarabiają więcej niż stacje demontażu/kasacji pojazdów i mogą zaoferować lepsze środki za odsprzedanie im starego auta. Jakie formalności trzeba spełnić, by oddać auto do skupu?

Przegląd i ubezpieczenie

Stare auta najczęściej są oddawane do skupów bądź na złom z powodu ich bardzo złego stanu technicznego. Nie posiadają więc przeglądu technicznego, co sprawia że nie mogą legalnie poruszać się po drogach. Na szczęście nie jest to żadnym problemem, gdy oddajemy taki pojazd na skup aut Poznań ma firmy, które są w stanie również wyprostować sytuację braku ubezpieczenia, jednak należy pamiętać że obowiązkiem właściciela jest zapewnienie aktywnej polisy do ostatniego dnia przed wyrejestrowaniem samochodu.

Formalności w wydziale komunikacji

Gdy auto zostaje przyjęte przez skup, otrzymujemy decyzję o jego usunięciu z ruchu. Wraz z tym otrzymamy unieważnione tablice rejestracyjne oraz dowód. Z kompletem tych dokumentów (oraz kartą pojazdu, jeśli była wydana) musimy udać się do wydziału komunikacji naszego urzędu miasta bądź gminy i tam złożyć wniosek o wyrejestrowanie pojazdu. W tym momencie zostaje on wykreślony z ewidencji i obowiązek dalszego opłacania polisy OC ustaje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 × 3 =