Budowlanka

Twardość śruby – jakie ma przełożenie w budowie konstrukcji i łączeniu elementów?

Twardość śruby – jakie ma przełożenie w budowie konstrukcji i łączeniu elementów?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Każda śruba, która jest wypuszczana na rynek musi posiadać oznaczenie jej twardości oraz klasy wytrzymałości na rozciąganie. Parametr ten określa wartość naprężeń, które śruba jest w stanie przyjąć, bez rozciągania. Wybierając odpowiedniego rodzaju śruby, które sprawdzą się do łączenia konkretnych elementów konstrukcyjnych konieczne jest zasięgnięcie fachowej porady. Poszukując śrub, które doskonale nadają się do konstrukcji wymagających dużego usztywnienia, warto zajrzeć na stronę https://www.kristal.net.pl/produkty/sruby-motylkowe/23 .

Jak wybrać odpowiednią śrubę?

Klasa twardości śruby oznaczana jest dwucyfrowym symbolem, który zazwyczaj umieszczany jest na łbach. Pierwsza cyfra oznacza granicę wytrzymałości danej śruby na rozciąganie. Druga cyfra symbolu oznacza stosunek minimalnej granicy plastyczności do minimalnej wartości na rozciąganie. Im wyższa klasa śruby, tym jej odporność na rozciąganie będzie zdecydowanie wyższa. W Polsce występuje 10 podstawowych klas oznaczających twardości śrub. Wybierając śruby, które będą służyły do mocowania elementów np. urządzeń przemysłowych, maszyn i innych sprzętów, konieczne jest sprawdzenie ich twardości, aby cała konstrukcja była trwała i bezpieczna.

Każda śruba powinna również spełniać jedną z trzech norm dotyczących wytrzymałości śruby. Jeśli taka śruba posiada oznaczenie Polskiej Normy, oznacza to, że spełnia wszystkie wymagania i przeszła wszystkie niezbędne badania, a jej użytkowanie jest bezpieczne. Dlatego tak ważne jest dokładne zapoznanie się z oznaczeniami twardości śruby przed rozpoczęciem pracy z nią.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*