Żurawie, czyli dźwigi, zazwyczaj kojarzą się nam z placami budowy. Rzeczywiście, najczęściej wykorzystywane są właśnie tam, jednak znajdują również inne zastosowania. Wszystko zależy od konkretnego typu maszyny, ponieważ trzeba wiedzieć że dźwig typu żuraw występuje w bardzo wielu różnych wersjach. Poniżej przedstawiamy przykładowe prace, które mogą one wykonywać.

Obsługa linii energetycznych

Firmy zajmujące się konserwacją i naprawą linii wysokiego napięcia, które znajdują się na bardzo wysokich słupach, często korzystają z żurawi. Tu zazwyczaj używane są wersje samojezdne, które mogą się łatwo przemieszczać dzięki osadzeniu na podwoziu auta ciężarowego. Zwykle mają też możliwość wjazdu w ciężki teren, dzięki napędowi na wszystkie osie. Stąd właśnie są one tak chętnie wykorzystywane przez energetyków do utrzymania sieci przesyłowych. Linie najczęściej prowadzone są bowiem przez pola i lasy, gdzie dojazd i praca jakimkolwiek innym sprzętem byłby niewykonalny.

Przygotowanie placu budowy

Żurawie wieżowe to wersje stacjonarne, które nie mają możliwości poruszania się. Są one stawiane przed rozpoczęciem budowy, a na koniec demontowane. Często jednak teren trzeba uprzątnąć, na przykład wycinając wysokie drzewa, bądź wyburzając resztki starych zabudowań. Dlatego też żurawie są ustawianie na długo przed właściwym startem budowania, a początkowo wykorzystywane do czynności jak wskazano powyżej. Firmy budowlane często korzystają z możliwości wynajmu takich żurawi, o czym więcej możemy przeczytać tutaj: https://corleonis.pl/zurawie-wiezowe/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jeden × 3 =